שירותים עיקריים

באסיפת ההורים האחרונה שלך עם המורה או הגננת של ילדך נאמר לך כי ייתכן שילדך סובל מקשיי שפה או דיבור, או שמא את/ה בעצמך הבחנת בכך תוך כדי שיחה איתו. האם כל קושי בשפה או דיבור בכל גיל הוא בעיה? האם ישנו פתרון?
ראשית, חשוב לציין כי עירנותך לעניין היא חשובה מאוד, הן לצורך אבחון הקושי והן לצורך גיבוש פתרון אשר יתאים לילדך.
שנית, חשוב להבין כי קושי בשפה ובתקשורת הינו קושי משמעותי עבור ילדים בעיקר במסגרות החינוך שלהם - גן ובית ספר, וזאת משום שלשפה יש חשיבות עליונה ברכישת חברים והתקשורת ביניהם היא קריטית בכל שלב במהלך שנת הלימודים.
חשוב להבדיל בין שני המונחים: הפרעה בשפה לעומת הפרעה בתקשורת.
  • הפרעה בשפה - קושי בהבנה והבעה
  • הפרעה בתקשורת - קושי ביצירת קשר
בין השניים הללו פערים גדולים והבדלים משמעותיים הן באבחון והן בטיפול.
טיפול

במידה וממצאי האבחון מצביעים על פער בתפקוד ילדכם בהשוואה לבני גילו, מומלץ להתחיל טיפול בהקדם, אשר יסייע לו לצמצם את הפער ולהגיע לתפקוד המצופה בגילו.

הטיפול מתבצע בתדירות משתנה, בהתאם לצרכיו של הילד (לרוב פעם עד פעמיים בשבוע), ומשכו בין 30- 45 דקות. גם הטיפול מתקיים באוירה נינוחה, תוך שימוש במשחק ובהנאה, על מנת להשיג את שיתוף הפעולה המירבי מצד הילד. במהלך הטיפול ניתנת הדרכה לכם, ההורים, להמשך תרגול ועשייה מחוץ לחדר הטיפול, שהינם חלק מאוד חשוב ובלתי נפרד מן התהליך הטיפולי.

משך סדרת הטיפולים משתנה בין ילד לילד, ונקבעת בהתאם לתפקודו ולצרכיו של ילדכם.

תחומי טיפול עיקריים:

  • איחור ו/ או ליקוי בהתפתחות שפה ודיבור

  • שיבושי היגוי

  • ליקוי במיומנויות תקשורת

  • דחיקת לשון

  • הפרעות בשטף הדיבור

  • דיבור מהיר ובלתי מובן

הכוונה הורית

ייעוץ והדרכה להורים הינם חלק בלתי נפרד מהטיפול בילדכם.

לעתים ניתן להסתפק בכך ולבצע מעקב בלד אחר התקדמותו השפתית של ילדכם,
ולעתים קיים הכרח בטיפול הניתן במקביל להדרכת ההורים לצורך המשך תירגול ויישום מחוץ לחדר הטיפול.

ללא הדרכה ותירגול במסגרת הבית היעילות הטיפולית נפגעת משמעותית ומשפיעה על יכולתו של הילד להתקדם בטיפול ולצמצם את הפערים. לשם כך נדרשת התגייסות מלאה מצד המשפחה כולה.

אבחון

במידה ומתעורר חשש כלשהו אצלכם ו/או אצל גורם חינוכי או גורם מקצוע כלשהו שילדכם אינו מפתח מיומנויות תקשורת, שפה ודיבור, בהתאם למצופה מגילו, מומלץ לפנות ראשית לאבחון.

תהליך האבחון כולל שיחה שלי עמכם ההורים, שבה אוכל לקבל מידע חשוב ורלוונטי, כגון: סיבת הפניה, אבני דרך התפתחות ילדכם, תפקודו במסגרת החינוכית וכד', וכמובן כולל אינטראקציה שלי עם הילד. האבחון מתבצע באוירה שלווה ורגועה, תוך שימוש במשחק ובסיטואציות מהנות, על מנת שהילד יוכל להרגיש נינוח ולא בסיטואציה מלחיצה ובוחנת. לרוב יש צורך במפגש חד פעמי לצורך ביצוע אבחון מקיף, אך לעתים יש צורך במפגש נוסף לצורך השלמת האבחון באופן מקיף.  

בתום האבחון, אציג בפניכם את התרשמותי מתפקוד ילדכם בתחומים השונים שנבדקו, וכן את המלצותיי להמשך.  לעתים תינתן המלצה לטיפול ולעתים די במתן הדרכה וביצוע מעקב תקופתי.